Yazılım tanımlı geniş alan ağı (SD-WAN), bir kontrol merkezi yazılımı ile kurulup ayarlanan, takip edilen ve güvenliği sağlanan geniş alan ağları servislerinin bütünüdür. Düşük işletme maliyetleri avantajı ve olağanüstü güvenilirliği ile SD-WAN, bugünün ağları için yarının teknolojisi ile standart oluşturmaktadır.

Yazılımlı tabanlı geniş alan ağı (SD-WAN), şebekelere ve veri merkezlerine küresel ölçekte dinamik bağlanan bir teknolojidir. Bulut tabanlı kullanılan uygulamaların her geçen gün arttığı günümüzde kullanılan geleneksel geniş bant ağı (WAN), bağlantıyı korumakta zorlanmaktadır. SD-WAN ise birçok WAN bağlantısını (XDSL, MPLS, Cellular ve fiber) aynı anda kullanabilir ve ayrıca bunu kullanıcıya tek bir internet bağlantısı veya VPN olarak sunarak hem verileri korur hem de IP-SEC şifrelemesiyle çözümlendirir.

SD-WAN Çözümlerinin Avantajları Nelerdir?

SD-WAN çözümleri, kullanıcı taleplerini karşılamak için birçok avantaj sunar:

  • Uzaktan ve ofisten çalışan kullanıcılara, geliştirilmiş uygulama performansı ve hizmet kalitesi avantajı.
  • Hem düşük fiyata geniş bant kullanımı hem de mobil bağlantı kullanımıyla daha düşük WAN maliyeti avantajı.
  • Ölçeklendirilmiş kapasite avantajı.
  • Kullanılan uygulamalar ve veriler bulutlara taşındıkça WAN genelinde artan bağlantı güvenliği avantajı.

Kısacası SD-WAN, kritik görev uygulamaları için daha iyi hizmet kalitesi sunarken, ağ noktaları arasında daha hızlı yönlendirme ve WAN yollarına daha fazla görünürlük sağlamaktadır. Bu avantajlarıyla, ağ yöneticileri sorunları daha kolay giderebilir ve maliyet düşüşlerini gerçekleştirebilirler.